Podróże

Jak wybrać obiektyw do aparatu?

obiektyw

Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie – to zależy od wielu czynników. Jeśli jesteś początkującym fotografem, odpowiedni będzie dla Ciebie inny obiektyw czy też ich zestaw niż dla mnie. Jeszcze inne szkła dobierze reporter, a inne fotograf mody itd. 

Skupmy się jednak na tym, co będziesz fotografować. Zakładam, że skoro jesteś na mojej stronie, intrygują Cię podróże. Fotografowanie krajobrazów oraz podpatrywanie życia codziennego mieszkańców z aparatem przy oku wymaga przede wszystkim cierpliwości, ale też dobrego sprzętu, w tym obiektywów. 

Podstawą będzie dla Ciebie szkło szerokokątne – np. jasna stałka 14 lub 24 mm albo zoom o zakresie 14-24 mm. Dzięki nim ujmiesz w kadrze znaczny obszar, a zatem do fotografowania krajobrazów będą idealne. 

Szerokokątny obiektyw jest też podstawą dla reporterów – jeśli lubisz obserwować otoczenie, sprawdzi się najlepiej. Nie zrobisz nim jednak idealnego portretu, więc do fotografowania ludzi dobierz jeszcze obiektyw 85 mm lub 105 mm. Chętnie wybierany przez reporterów jest też zoom z zakresem np. 24-70 mm. Popularną ogniskową do zdjęć ulicznych (streetphoto) i fotoreportażu jest też 35 mm, jasny i z szybkim autofokusem. 

Aby dobrać najwłaściwszy obiektyw – a najlepiej ich zestaw – warto przetestować kilka z nich. Podczas podróżowania najlepsze będą co najmniej dwa lub trzy obiektywy – tj. stałoogniskowy 28 mm lub 35 mm oraz długi zoom do krajobrazów, np. 150-600 mm – a dodatkowo przyda się uniwersalny obiektyw kitowy.

KKw, foto: Free-Photos / Pixabay