Podróże

Jak fotografować przyrodę – kilka porad

Gdy wybieracie się do Malezji, Indii, Singapuru, Afryki czy w inne egzotyczne miejsce, zastanawiacie się, jak fotografować przyrodę. W końcu okazji do zrobienia fantastycznych kadrów tam nie zabraknie! Poniżej kilka porad.

Jeśli uwielbiacie przyrodę i chcielibyście naj najlepiej ją fotografować, mam dla Was kilka praktycznych porad. Będąc w egzotycznym kraju, aż żal byłoby nie wykorzystać tej okazji do uwiecznienia pięknych i malowniczych krajobrazów, dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku itd.

Pierwsza moja rada – bądźcie cierpliwi. Być może brzmi to banalnie, ale fotografia nie lubi pośpiechu. Tym bardziej fotografia przyrody. Każdy fotograf zwierząt musi wykazać się sporą dozą cierpliwości i czasu. Zdarza się, że będziecie musieli schować się gdzieś nawet na kilka godzin, aby upolować to jedno wymarzone ujęcie. Może też okazać się, że po prostu musicie poczekać, aż zwierzę pojawi się w danym miejscu – np. przy wodopoju. Jeśli masz pupila w domu, potrenuj na nim – pamiętaj też, że są to zwykle zdjęcia w ruchu, a te wymagają także dobrego sprzętu i umiejętności.

Co prawda sprzęt nie jest najważniejszy, jeśli zwierzęta stoją, śpią, są mało ruchliwe. Do dynamicznych ujęć potrzebny będzie jednak odpowiedni aparat i obiektyw, a do fotografowania kwiatów obiektyw do makrofotografii. Przydatny będzie także teleobiektyw do fotografowania w oddaleniu, a do zdjęć krajobrazów różne filtry. Uniwersalny będzie zaś obiektyw z dużym zoomem – uchwycić nim można zarówno ptaki w oddali, jak i owady z bliska. To dobry wybór, aby poćwiczyć fotografie różnych obiektów. Koniecznie kupcie także statyw, aby mieć pewność, że Wasze wymarzone fotografie nie będą poruszone.

Jeśli wybieracie się na zdjęcia, weźcie też pod uwagę pogodę, porę roku oraz godzinę – ma to ogromny wpływ na efekty, jakie można uzyskać. Poranek i zmierzch to najlepsze pory na zdjęcia, z kolei noc to już czas dla nieco bardziej zaawansowanych. Ustawcie odpowiednie światło, balans bieli itd. – zgodnie z porą roku – aby uzyskać wyjątkowe fotografie.

KKw, fot. pasja1000/Pixabay