Indie

Jak fotografować krajobrazy?

Krajobraz

Fotografia to pasja wielu z Was. Często zadajecie mi pytania niezwiązane bezpośrednio z podróżami, a moim zawodem. Chętnie podzielę się z Wami moją wiedzą.

Pytacie, jak fotografować zabytki, wykonywać zdjęcia nocne, kadrować portrety itd. Ważne są podstawy, ale i doświadczenie – w ten sposób będziecie przywozić z podróży coraz lepsze zdjęcia. Jeśli jednak interesuje Was głównie fotografia krajobrazów, pamiętajcie, że ważny jest też sprzęt. Nie tylko aparat fotograficzny, ale przede wszystkim obiektywy oraz różne filtry (np. polaryzacyjny, połówkowy itd.) i inne akcesoria fotograficzne.

Nie obejdzie się też bez statywu, jeśli planujecie fotografować w nocy albo po prostu w słabych warunkach oświetleniowych. W naprawdę ekstremalnych niezbędny będzie też wężyk spustowy – dzięki niemu masz pewność, że aparat ani drgnie podczas wykonywania zdjęcia, gdyż nawet go nie dotkniesz!

Pliki zapisujcie zaś w formacie RAW, co da Wam większe pole do popisu w trakcie wywoływania zdjęcia. Do tego potrzebny Ci będzie program graficzny – w Internecie można znaleźć kilka darmowych. Musicie też dbać starannie ustawiać ostrość i ekspozycję oraz nauczyć się kadrować.

Przede wszystkim poświęć trochę czasu na wybór miejsca, z którego chcesz wykonać zdjęcie – to bardzo ważne, od tego zależy, jaki kadr uzyskasz. Najpierw sprawdź kilka razy, czy na pewno wybrana odległość będzie odpowiednia itd. Zdecydowanie wykonuj zdjęcia wtedy, gdy masz najlepsze światło – to nie Ty dyktujesz warunki. Zwykle musisz się zatem dostosować, bo bez odpowiedniego światła nie uzyskasz dobrego zdjęcia. Fotografia to również nauka cierpliwości – warto wybierać się na zdjęcia w pojedynkę.

Pamiętaj też, że kluczowy jest wybór odpowiedniego obiektywu – nie zawsze masz ich kilka, ale to on daje nam możliwość skomponowania i sfotografowania wymarzonej sceny. Nie ma czegoś takiego jak ogniskowa uniwersalna – na początek warto co prawda mieć obiektyw szerokokątny, ale z czasem rozbuduj swoją kolekcję.

Fot. FrankWinkler / KKw